Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
06.05.2021

BİLGİN; İbadet, insanı değerli kılan bir olgudur.

​İftar vakti ekranlara gelen program, birbirinden değerli konu ve konuklarla; Diyanet TV'den canlı olarak yayınlanıyor.

"İftarı Beklerken"in bu akşam ekranlara gelen bölümünde "İbadet Kavramıı ve Hikmetleri" konu başlığı ele alındı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet BİLGİN ve İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr.Mustafa DEMİRCİ'nın konuk olduğu programda, İbadet Kavramı ve Hikmetleri konusu ele alındı.

İbadet, insanı Yaratıcı"nın huzurunda değerli kılan bir olgu olduğunu,Yeryüzünde halife sıfatıyla var ettiği insanı aklını kullanma, düşünme, tefekkür etme ve irade hürriyeti gibi hiçbir varlığa bahşedilmeyen üstün kabiliyetlerle donatıldığı insandan sadece kendisine kulluk etmesini istediğini ifade eden Bilgin,İbadetin, mümin kimliğinin inşasında vazgeçilmez bir rolü olduğunu söyledi.

Müslümanın İbadetlerde ve  diğer davranışlarında samimi olması, kalbimizdeki ile dilimizdekinin tutarlı olması gerektiğini söyleyen Mehmet Bilgin,Peygamber Efendimiz de ihlâsla yapılan ibadetleri övmüş, arkasında samimi bir niyet bulunmayan, gösteriş, şöhret, çıkar ve riya amacıyla yapılan davranışları asla tasvip etmemiştir. dedi.

Necip Karakaya'nın sunumuyla "İbadet Kavramıı ve Hikmetleri" konularının işlendiği program  İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr.Mustafa DEMİRCİ'nın okuduğu ezgilerle sona erdi.