Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
24.10.2023

“Belgelerle Diyanet İşleri Başkanlığı Sergisi” açıldı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Devlet Arşivleri Başkanlığı tarafından Başkanlığın kuruluşu ve görev alanlarıyla ilgili hazırlanan “Belgelerle Diyanet İşleri Başkanlığı Sergisi"nin açılış törenine katıldı.

Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen serginin açılışında konuşan Başkan Erbaş, Cumhuriyet ile birlikte Diyanet İşleri Reisliğinin kurulduğunu belirterek, 2024 yılının Diyanet İşleri Başkanlığının 100. yılı olduğunu hatırlattı.

Sergide, 1924 yılından bugüne belge ve fotoğrafların yer aldığını belirten Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“Arşiv o kadar önemli ki kuruluşu esnasından itibaren başkanlığımızda neler yapılmış? Hangi faaliyetlere imzalar atılmış? Onu görüyoruz ve bugünle mukayese ediyoruz. Bugün daha iyisini nasıl yapabiliriz? Geçmişte devletimizin zor zamanlarında din adamları, milli mücadele dönemlerinde ve ondan sonraki devletimizin gelişmeye başladığı dönemlerde ne gibi katkıları olmuş? Bütün bunlar işte bu belgelerde yer alıyor."

“Bireysel ve toplumsal sorunlara kapsamlı ve kalıcı çözümler sunan yegane din İslam'dır"

Başkan Erbaş, dinin, tarihin her döneminde önemini muhafaza ettiğini, varoluşun gaye ve anlamını izah etmede akıl sahipleri için en büyük imkan olduğunu ifade ederek, “Bu anlamda insanlığın sorunlarına doyurucu cevaplar veren, bireysel ve toplumsal sorunlara kapsamlı ve kalıcı çözümler sunan yegane din İslam'dır. Yüce dinimiz İslam, Cenab-ı Hak tarafından insanları dünyada huzura, ahirette kurtuluşa eriştirmek için gönderilen bir hayat nizamıdır. Doğru inanç, sahih bilgi ve güzel ahlakla bezenmiş huzurlu bir hayatı tesis eden ve insanlığa ebedi kurtuluşu gösteren, ilahi bir nizamdır. İslam, dünyaya hakikat penceresinden bakmayı öğretmektedir." diye konuştu.

“Başkanlığımızın kuruluş aşamasını oluşturmakta"

Başkan Erbaş, sergide 1921-1951 yıllarına ilişkin belge ve evrakların yer aldığını söyleyerek, “Tabiri caizse bu dönem Başkanlığımızın kuruluş aşamasını oluşturmaktadır. İnşallah daha sonra diğer iki bölümü de ilave ederek sergimizi tamamlamayı hedefliyoruz." dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde bugüne kadar hizmet verenleri şükranla yad eden Başkan Erbaş, ahirete irtihal edenlere de Allah'tan rahmet diledi.

Konuşmaların ardından, Devlet Arşivleri Başkanı Ünal ile açılış kurdelesini kesen Başkan Erbaş, daha sonra sergiyi gezdi.

Açılışa, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Doç. Dr. Burhan İşliyen, Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı, Kadir Dinç, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Dr. Hafiz Osman Şahin, Rehberlik ve Teftiş Başkanı Hasan Güçlü, 1. Hukuk Müşaviri Selami Açan, Dış İlişkiler Genel Müdürü Mahmut Özdemir, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Akif Pusmaz, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Kahraman ve Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İzani Turan da katıldı.​